Spinká Vaše dítě dobře?

Pro každého z nás znamená pojem dobrý spánek něco jiného. Také vám často pokládají lidé z okolí otázku: „A spinká dobře?“. Bohužel ani vědci neznají jednoznačnou odpověď. Naše odpověď pak závisí na tom, co od dítěte očekáváme a co si pod pojmem, že dobře spinká, sami představujeme.

K nespokojenosti rodičů vedou především přehnaná očekávání a to i navzdory tomu, že se děťátko dobře vyspí a ráno je vysmáté, spokojené a plné energie. Rodiče hledají chybu v sobě, samotném dítěti a především v různých debatách na internetu a v tabulkách. Stres, který pak přenášíme na dítě, může způsobit skutečné spánkové problémy.

dítě v posteli, děti v posteli, postele, matrace, rošty, spánek děti, dětské matrace, matrace pro děti, madrace pro děti

CO JE DOBRÝ SPÁNEK?

Spánek dítěte může ovlivnit celá řada věcí a to již od samotného těhotenství, přes porod, až po prostředí ve kterém vyrůstá a také samotná povaha a věk dítěte. Počet prospaných hodin nebo to, zda se v noci budí, rozhodně nevypovídá o tom, zda je dítě hodné nebo nikoliv. Dítě netuší, že jeho spánek vkuse 8-12 hodin pro rodiče znamená, že je hodné a nezlobí. Děti se průběžně učí procházet z jedné fáze spánku do druhé a budují si tak svůj vlastní biorytmus. Pro miminka je lehčí spánek mnohem důležitější, než jakýkoliv jiný.

Je chyba ptát se rodičů, jak jim dítě spí. Raději se zeptejte, co by jim udělalo radost. Je také chyba počítat, kolik hodin děti přesně v noci spí. Lepší je vnímat to, jak se dítě po probuzení cítí, zda není ještě unavené.

Cesta ke klidnějšímu usínání bez pláče a stresu a také samotnému spánku se najde vždy. Rodiče si vždy najdou tu správnou cestu, jak dítěti dopřát kvalitní spánek. Existují desítky metod, jak dosáhnout toho, aby dítě dobře spalo. Samotnému spánku by měl předcházet rituál, díky kterému miminko pochopí, že je čas jít spát. Před spaním se s ním můžete mazlit, číst mu pohádky, konejšit ho nebo si s ním povídat.