Výška postele: proč a jak ji správně změřit?

Jediná ideální výška postele neexistuje. Pokud ji ale změříte od oka nebo ji nezohledníte vůbec, brzy můžete být ze svého nového lůžka nešťastní. Správná výška postelové konstrukce totiž ovlivňuje míru pohodlí (nejen) při vstávání a uléhání do postele. Přečtěte si, jak vybrat správnou výšku postele a proč se nevyplácí tento parametr ignorovat.

Jaká je správná výška postele?

Výška postele závisí na několika faktorech. Kromě osobních preferencí to jsou:

 1. Tělesná výška
 2. Věk
 3. Zdravotní stav
 4. Typ matrace

1. Tělesná výška – při usednutí na postel by vaše kolena měla svírat přibližně pravý úhel. Chodidla musí pohodlně dosáhnout na podlahu. Pokud musíte na postel vyskakovat a při vstání z matrace zase téměř seskočit, zbytečně namáhate své klouby.

2. Věk – Obecně platí, že pro starší osoby jsou vhodnější vyšší postele, ze kterých se jim bude lépe vstávat. Malé děti a vitální dospělí se obvykle vypořádají i s nižším lůžkem.

3. Zdravotní stav – Lidé se zdravotními obtížemi, jako jsou bolesti zad, artritida nebo snížená pohyblivost, také ocení vyšší postel, kde je vstávání a usedání na matraci tolik nevysílí. Nižší lůžka jsou však rizikovější při pádu z postele nebo pro alergiky – prach, který bývá častým spouštěčem alergických reakcí, se totiž více drží u země.

4. Druh matrace – výšky matrací na trhu se pohybují v rozmezí 5 až 30 a více centimetrů. Jenom tlustá pěnová matrace může celkovou výšku postele navýšit o pár desítek centimetrů, proto kromě výše uvedených faktorů zhodnoťte, které variantě matrace dáváte přednost. Nejlepším řešením je zastavit se na některé z kamenných prodejen, kde se na prodej postelí specializují, a dokážou vám poradit.


TIP: Stejně důležitá jako výška je i tvrdost. Přečtěte si, jak správně zvolit tvrdost matrace, abyste při nákupu nesáhli vedle.


Jak změřit výšku postele? Nezaměňujte různé pojmy

Při výběru nové postele narazíte v souvislosti s výškou na dva základní pojmy, které se významově liší:

 • Výška rámu postele – je dána konstrukcí lůžka, nelze ji měnit.
 • Výška úložné plochy – udává vzdálenost mezi podlahou a horní plochou matrace. Na rozdíl od výšky rámu je tato hodnota proměnlivá: záleží na výšce samotné matrace i na kování (některé druhy kování jsou polohovací a umožňují vyklápění roštu s matrací).

Zjednodušeně můžeme postele podle výšky (rámu) rozdělit do tří kategorií:

 • Nízké postele s výškou rámu přibližně 35 centimetrů.
 • Standardní postele s výškou rámu přibližně 40–45 centimetrů.
 •  Vyvýšené postele s výškou rámu 50 a více centimetrů.

Lze tedy říci, že ideální výška postele pro dospělého spáče se pohybuje v rozmezí 40–50 centimetrů.


TIP: Na vyvýšených postelích si rádi odpočinou zejména senioři. Optimální výška postele pro seniory bývá 50–60 cm. Starší osoby vyššího vzrůstu, kteří se zotavují například po operaci kyčle, využijí matraci vysokou až 70 centimetrů.


Jaké výhody mají nízké a vyvýšené postele?

Vysoké postele jsou skvělou volbou pro:

 • Seniory nebo lidi s omezenou pohyblivostí, pro které bude vstávání a uléhání na vyšší konstrukcí jednodušší.
 • Urostlejší spáče, kteří nechtějí při vstávání z lůžka příliš zatěžovat klouby (i když jsou zdravotně fit).
 • Majitele menších ložnic, kteří potřebují více úložného prostoru pod postelí.

Naopak nižší postele jsou spíše vhodné pro:

 • Rodiče s dětmi, jejichž ratolesti na nižší postel snadno dosáhnou.
 • Majitele čtyřnohých mazlíčků, kteří chtějí svým huňáčům zajistit pohodlný přístup do peřin.
 • Obyvatele podkrovních ložnic nebo domácností s menší výškou místnosti.

Vyvýšená postel podle představ? Pošlete nám parametry a vyrobíme ji

Marně pátráte po vyvýšené posteli, která by splnila všechny vaše požadavky? Ušetřete si návštěvy kamenných prodejen ve svém okolí.

Nechte si vyrobit postel na míru. Pošlete nám informace, jak by měla vaše vytoužená postel vypadat. Na doplňující informace se vyptáme a všechny další náležitosti obstaráme. Když všechno půjde hladce, do měsíce budete mít postel doma a na odpočinek po náročném dni se budete každý večer skutečně těšit.