Potíte se v noci? Lůžkoviny často perte

Perete svá pyžama stále dokola? Nadměrné pocení během spánku může značně potrápit. Sepsali jsme pro vás několik tipů na matrace a lůžkoviny, díky kterým se vám bude spát lépe. Také se dozvíte, jak je udržovat stále čisté.

Potit se můžete přirozeně i kvůli nemoci

Pokud je venku pětatřicet stupňů, s nočním pocením nic neuděláte. Tedy v případě, že nemáte klimatizaci.

Nadměrně se ale můžete potit i v zimě. Mohou v tom mít prsty různé nemoci – například u starších žen při menopauze jsou návaly horka každodenní rutinou.

Pokud máte pocit, že se potíte víc, než je zdrávo, vyhledejte lékaře. Pro své zdraví udělejte něco i sami – jaké matrace a lůžkoviny s pocením pomohou?

Pořiďte si prodyšnou matraci i přikrývku

Matrace
Poohlédněte se po matracích, které jsou královnami prodyšnosti – doporučujeme pružinovou, taštičkovou nebo lamelovou. Mají vzdušná jádra, vlhkost se rychleji odpařuje. Zabráníte tak množení roztočů a jiných mikroorganismů.

Ve Vyspimese.cz navíc nabízíme matrace z chladivých a vysoce pórovitých materiálů, které skvěle dýchají. Oblíbíte si polargel pěnu, jež vám dodá pocit svěžesti.

Potah a přikrývka
Potah matrace vybírejte z lyocellu, perfektně odvádí vlhkost. Vyhovuje vám? Kontaktujte nás, ze stejného materiálu vám vyrobíme i chránič matrace.

Letní přikrývku mějte po celý rok, péřovku vůbec nevytahujte. Jsou vhodné i pro alergiky a pohodlně je vyperete v pračce.

V ložnici uberte na topení

V ložnici teplotu na termostatu trochu stáhněte, a to i v případě, že milujete horko – doporučujeme na 17–19 °C. V chladnějším pokoji se lépe vyspíte a nevzbudíte se s propoceným pyžamem.

Myslete na to, že v pokojích seniorů a malých dětí by mělo být o něco tepleji, asi o dva tři stupně.

V ložnici také pravidelně větrejte, ideálně každý den alespoň na pár minut. Spěte s otevřenou ventilačkou, případně s mikroventilací. Proudící vzduch pomůže s odvodem vlhkosti z matrací a lépe se vám bude spát.

O teplotě v ložnici jsme se rozepsali v jiném článku, přečtěte si ho.

Dbejte na hygienu lůžkovin i matrace

Pokud se v noci hodně potíte, hygieně lůžkovin a matrací věnujte dostatek pozornosti.

Pravidelně perte povlečení i prostěradla, nezapomínejte ani na matracový potah. Do pračky ho dávejte minimálně dvakrát za rok. Postarejte se i o matraci, kdykoli je to možné, pořádně ji vysajte ze všech stran.

Určitě si pořiďte chránič matrace, který zabrání pronikání potu přímo do matrace. Ten navíc jednoduše sejmete a vyperete.

4 mrazivé tipy, které vás zaručeně ochladí

Stop převalování v propoceném pyžamu – vyzkoušejte pár tipů, díky kterým vstanete pravou nohou i při tropických třicítkách.

 1. Nemáte klimatizaci? Improvizujte
  Trochu studentské řešení, funguje však dokonale. Položte před větrák něco mraženého – misku s ledem, gelové polštářky nebo zapomenuté balení zeleniny ze spodu mrazáku. Proudící vzduch sníží teplotu v ložnici.
 2.  Nepusťte si horko domů
  Žaluzie a rolety nechte stažené celý den. Pokud je venku vyšší teplota než uvnitř, neotevírejte ani okna. Místnost by se ještě víc oteplila.
 3. Ochlaďte své lůžkoviny v mrazáku
  Věřte, že s vychlazeným povlečením z mrazáku usnete jedna dvě. Zabalte ho do igelitové tašky a dopřejte mu pár minut mezi nanuky a mraženým ovocem.
 4. Vyměňte tlustou peřinu za lehčí přikrývku
  Na pár měsíců se s péřovkami rozlučte a pořiďte si lehčí přikrývky z vysoce prodyšných materiálů. Horko vám nebude pod tenkou peřinou z vlny nebo dutého vlákna.