Obtěžuje Vás nespavost? Víme jak se ji zbavit.

Nespavost jako taková není nemoc, ale může být jejím signálem. Přitom se obvykle jedná o banalitu, kdy stačí změnit pár zažitých zvyků.

Celodenní únava

Jednu či dvě noci člověk nespat vydrží, ale pokud to trvá delší dobu, začínají se projevovat nepříjemné příznaky jako jsou únava a snížení reflexů. Většina lidí si však za insomnii může sama. Někdy stačí vymýtit pár zlozvyků a spíme jako dudci. Výborným příkladem je kouření. Nelikviduje pouze naše plíce, ale má negativní vliv i na náš spánek. Nikotin působí na lidský organismus povzbudivě a funguje podobně jako kofein, což není hlavně večer příliš žádoucí. Stačí prostě tipnout poslední cigaretu tři hodinky před spaním a je po starostech. Nejlepší je samozřejmě zbavit se této závislosti úplně.

Dodržujte zdravé rituály

Pro dobrý spánek je ale dodržování určitých rituálů rozhodně prospěšné, jen v tom nesmí hrát roli cigarety, alkohol či jiné drogy. Dobrým příkladem je horká vana. Ta dokáže uvolnit nejen svaly, ale i mysl. I každovečerní procházka po parku může být prospěšná. Pamatujte ale na to, že to musí být procházka v pomalém tempu. Když budete mít příliš rychlý krok, začnou se do vašeho těla vylučovat endorfiny, takže dvě hodiny pak můžete na usnutí zapomenout.

Přizpůsobte si ložnici

Velmi důležité je mít doma postel s kvalitní matrací, která vám bude rozměrově i tvarově sedět. Na malé nebo proleželé matraci si nikdy nevytvoříte dostatečné pohodlí. Ložnice by měla být vyvětrána a pokud zrovna venku neřádí dvacetistupňové mrazy, doporučuje se mít otevřené okno. Nemusíte ho otevírat dokořán, bohatě bude stačit otevřít ventilaci. Kvůli pouličnímu osvětlení či příliš jasnému měsíci okno zastřete žaluziemi.

Prášky až jako poslední možnost

Nespavost je velice nepříjemná, ale není nutné začínat hned s léčbou pomocí prášků na spaní, které jsou velmi návykové. Ze všeho nejdřív se snažte důsledně dodržovat spánkovou hygienu a až toto selže, obraťte se na chemii.