Jaká je nejzdravější poloha při spánku?

Spánek patří mezi nedůležitější činnosti v lidském životě. Ve spánku se regenerujeme a nabíráme nové síly do dalších dnů. Aby se však jednalo o plnohodnotný spánek, je důležité zaujmout vhodnou polohu.

Spaní na zádech

Při špatné poloze totiž může dojít k mnoha nepříjemnostem jako jsou pálení žáhy nebo bolesti krku a zad obecně. Těmto potížím se dá úspěšně vyhnout spaním na zádech. Při takovéto pozici je důležité mít kvalitní polštář, který slouží jako podpěra hlavy. Hlavně na něm záleží, jestli nás bude ráno bolet šíje či nikoliv. Spánek na zádech ale nepřináší pouze benefity. Není vhodný hlavně pro jedince, kteří mají potíže s chrápáním. To se v této poloze ještě zesiluje. Také není dobré takto spát v době nachlazení. Při ležení na zádech se totiž hromadí hlen v dutinách a tím znesnadňuje dýchání.

Spaní na boku

Druhou nejvhodnější polohou při spaní je poloha na boku. Díky tomu, že je tělo ve své přirozené pozici, odpadá ranní bolest páteře. Navíc se tím notně redukuje chrápání, což ocení hlavně partner spící vedle. Jedná se o výhodnou polohu i pro lidi, kteří mají potíže s návratem žaludečních šťáv. Při spaní na boku se ale mohou tvořit vrásky. A to proto, že je po většinu noci obličej zabořený do polštáře. V případě nachlazení je dobré dát si pod hlavu jeden větší nebo více menších polštářů. Radikálně se tím zlepší schopnost volně dýchat.

Spaní na břiše

Obě výše zmíněné polohy jsou doporučovány lékaři jako ty nejlepší. Spánek na břiše však spadá do kategorie opačné. Spaní na břiše je nevhodné pro páteř, která je dlouhé hodiny pouze v jedné nepřirozené poloze, což se ráno obvykle projeví zvýšenou bolestivostí zad. Ani pro lidi, kteří trpí refluxem jícnu, se nejedná o nic světoborného. Může dojít i ke zvracení. Poloha na břiše však přece jen má jedno pozitivum, eliminuje chrápání.

Matrace

Pro kvalitní spánek není důležité pouze zaujmutí správné polohy, ale také výběr dobré matrace. I na té záleží, zdali se ráno probudíme svěží a připraveni na nový den nebo celí rozlámaní a znechucení. Při výběru matrace můžete vyzkoušet matracového průvodce.