Lepenou nebo nelepenou matraci?

Při nákupu nové matrace zpravidla pohlížíme na to, aby byla kvalitní a také dostatečně odolná. Zároveň klademe požadavky na vzdušnost, větratelnost a snížení rizika pocení ve spánku. Vybrat si lze matrace, které mají lepené nebo nelepené jádro.

Lepené matrace

Lepené matrace se vyrábějí již dlouhá léta. Jednotlivé vrstvy matrace jsou k sobě přilepené pomocí lepidla. To zajistí velkou pevnost a zároveň schopnost absorbovat hmotnost člověka. Tento typ matrace odolá velkému zatížení, dojde k zachování dlouhé životnosti. Lepené matrace lze opakovaně ohýbat a tvarovat také na polohovacích a motorových roštech.

Matrace, které se vyráběly do roku 2015, jsou lepené rozpouštědlovým lepidlem. Po vybalení bylo nutné nechat odvětrat po nějakou dobu. Nové moderní matrace se lepí za pomoci lepidel na vodní bázi. Tyto matrace nejsou zdraví škodlivé a lze je používat okamžitě. Lepené matrace musí mít boční přístup vzduchu, proto jsou zde podélné provětrávací otvory.

Nelepené matrace

Nelepené matrace jsou spojeny pomocí speciálního profilovaného zámku. Tento spoj zajistí, že se jednotlivé díly od sebe neoddělovaly. Jejich hlavní výhodou je vzduchová prodyšnost. Skrze nelepené jádro vzduch volně prochází středem matrace. Prodyšnost matrací zvyšuje jejich hygienickou životnost. Nelepené matrace nejsou vhodné pro osoby s příliš velkou váhou. Při větším zatížení se může podstatně zkrátit životnost matrace.

V případě výběru lepené i nelepené matrace volte kvalitní materiály. Nejlepší variantou je jádro ze studené pěny, která se vyznačuje vysokou elasticitou a dlouhou životností. Investice do kvalitní matrace se vám rozhodně vrátí v podobě kvalitního spánku.