Kdy koupit novou matraci?

Kvalitní matrace je pro dobrý spánek naprosto stěžejní. Dokáže totiž poskytnout nejen dostatečné pohodlí, ale také zafixovat kostru do správné spánkové pozice. Ovšem ani kvalitní matrace nevydrží věčně a je nutné ji zhruba po deseti letech vyměnit za novou.

Příznaky stárnutí

Málokdo ale pravidlo deseti let dodržuje. Naopak. Většina lidí sahá po nové matraci až ve chvíli, kde se jejich stávající už pomalu rozpadá. A to rozhodně není dobře. Ke koupi nové matrace by se mělo přistoupit nejpozději ve chvíli, kdy jsou cítit proleženiny nebo hrboly. Matrace by také neměla vydávat žádné divné zvuky. To totiž může znamenat, že je její jádro již notně poškozeno a neposkytuje tak dostatečně kvalitní podpěru. A rozhodně by měla jít matrace z domu, když je již viditelně poškozená, tedy je potrhaná, plná proláklin a na první pohled chřadne. Můžete u nás zakoupit novou a starou Vám odvezeme. Více o této akci zde.


Bolest zad

Poškozená matrace se totiž může negativně projevit i na lidském zdraví. Jako první to samozřejmě odnese páteř, respektive svaly, které ji drží. Bolest za krkem při ranním probuzení bývá prvním signálem nekvalitní matrace. Následně se začnou projevovat i další symptomy jako jsou ztuhlá bedra nebo bolavé mezi lopatkové svaly. A k fyzickým potížím se mohou přidat i duševní poruchy.

Špatný spánek

Na špatné matraci se samozřejmě i špatně spí. Schopnost rychle usnout se najednou začne vytrácet a brzy se přidá i samovolné noční buzení. Nedostatečně kvalitní spánek se začne projevovat hlavně na duševním zdraví. Nevyspalý člověk je podrážděný, trpí roztržitostí a samozřejmě i únavou. Výkony v pracovním životě se díky tomu rapidně snižují a trpí samozřejmě i život soukromý.

Lepší dříve než později

S výměnou staré matrace by neměl nikdo příliš dlouho otálet. Deset let je vrchní hranice. Spíše se doporučuje koupit si novou matraci už po osmi letech denního používání.