Středně tvrdá a pružná matrace dopřeje vašemu miminku nerušený spánek

Aby dítě dobře rostlo a prospívalo, potřebuje dostatek spánku. Avšak nevhodně zvolená matrace může vašemu děťátku zadělat na skoliózu a jiné zdravotní problémy. Jak vybrat matraci pro miminko? Poradíme vám.

Středně tvrdá matrace je ideální. Paměťovce se vyhněte obloukem

Ze všeho nejdřív se ujistěte, že matrace perfektně sedí a vyplňuje celý prostor postýlky. V opačném případě hrozí, že si dítě zaklíní ručičku nebo nožičku do volného místa po okrajích.


Matrací pro miminko vybírejte středně tvrdou s pružným jádrem, které se perfektně přizpůsobí poloze dítěte. Nedoporučujeme matraci z paměťové pěny – do tak měkkého povrchu se tělíčko miminka zaboří, což negativně působí na přirozený růst končetin i páteře. Pokud paměťovku máte ve své posteli, nenechávejte dítě s vámi spát.


Ani na příliš tvrdé matraci se miminko dobře nevyspí. Zaděláváte mu navíc na skoliózu. Ze stupnice 1–7 volte tvrdost 4 nebo 5. Některé matrace mají rozdílnou stranu tvrdosti, s věkem děťátka ji můžete pohodlně otáčet.

Dětská matrace musí dýchat

Matrace do dětské postýlky musí být dostatečně prodyšná – dítě se nepřehřeje a nevdechuje nahromaděný oxid uhličitý. Vybírejte matrace s otevřenými póry, které zabrání hromadění vlhkosti. V té se totiž daří roztočům, bakteriím a plísním, jež mohou způsobovat alergii.

Poohlédněte se po matracích z:

 Potah a chránič matrace kupte nepromokavý

Vniknutí vlhkosti do matrace zabrání vhodný potah na matraci. Měl by být nepromokavý a jednoduše snímatelný, přece jen se miminko čas od času počůrá. Dítě vyžaduje maximálně hygienické prostředí, proto potah často perte – většinou ho rozložíte na dvě části a vleze se do každé pračky.

Vybírejte z matrací s potahem z přírodních materiálů, které neohrozí pokožku miminka. Doporučujeme bavlnu (případně směs bavlny a polyesteru), tencel, medicott, nebo potahy s příměsí aloe vera, levandule a dalších přírodních vláken. Všechny navíc snesou vysokou teplotu při praní.

Naprostou čistotu miminku při spánku dopřejete s dětskými chrániči matrací – matraci ochrání před tekutinami a dalšími nečistotami, prodlužují její životnost, a zamezí poškození matracového jádra i potahu. Navíc je velmi rychle sundáte a vyperete.

Tip na závěr:

Před koupí dětské matrace si ověřte, zda je vhodná pro monitoring dechu. Ten se vkládá pod matraci, kde miminko hlídá po celou noc. Příliš vysoká matrace může bránit jeho impulsům – vybírejte proto matrace o maximální výšce 8–10 cm. Některé monitoringy dechu zvládnou matrace vyšší, vždy se ale informujte u prodejce. Přejdete tak zbytečným problémům.