Jak správně ošetřovat nábytek z masivu.

Zatímco je moderní dýhovaný nábytek již ošetřený a není nutná žádná přehnaná péče o něj, nábytek z masivu naopak pravidelnou péči vyžaduje. Správnou péči prodloužíte životnost nábytku z masivu.

Základem je správné umístění

Při ustavování masivního nábytku nezapomeňte na to, že tento nábytek nemá rád přímý kontakt s teplem a vodou. Masivní nábytek tedy nevystavujte nadměrné vlhkosti. Dřevěné postele, komody i skříň nestavte příliš blízko k radiátorům a kamnům. Vysoké teploty dokáží rychle znehodnotit povrch nábytku. V případě, že umístíte dřevěnou komodu na dosah slunečním paprskům, vlivem UV záření ztmavne nebo naopak vybledne.

Pečujte o nábytek pravidelně

Na čištění dřevěného masivního nábytku používejte suchý hadřík. Ten stačí pouze jemně navlhčit, aby na sebe vázal prach. Vlhký hadr způsobí, že vlivem nadměrné vlhkosti se začnou tvořit mikroskopické trhlinky, do nich bude vlhkost pronikat. Prach odstraňte například vysavačem. Použitím měkkého kartáče nic nezkazíte.

Na masivní nábytek používejte speciální čistící prostředky, které jsou pro něj přímo určeny. Jsou vhodné i na lakovaný nábytek, opatřeny jsou antistatickými složkami, které postupně snižují množství usazeného prachu na nábytku.

Ošetření masivního nábytku povrchově upraveným olejem

Dřevěný nábytek z masivu povrchově upraveným olejem ošetřujte častěji, než nábytek lakovaný. Pro základní údržbu opět použijte vlhký hadřík. Olejová úprava zabrání pronikání vlhkosti dovnitř. Existuje celá řada speciálních prostředků pro hloubkové ošetření masivu. Obvykle obsahují včelí vosk, který uzavře povrchové póry. Vzhled povrchu komod, skříní či stolů můžete oživit použitím přírodního oleje na dřevo. Ten zvýrazní barvy a tón dřeva. Na lakovaný nábytek také nepokládejte sklenice s horkým nápojem a horké talíře. Zanechají nevzhledné stopy.