Hygienická životnost matrace.

Věděli jste, že všechny druhy matrací mají dva druhy životnosti? Jedna je klasická a druhá hygienická.

Potíže začínají po pěti letech

Mechanická životnost matrací se pohybuje okolo deseti let, ale většina lidí tuto hranici překračuje. Po uplynutí tohoto období se matrace stává nejen nepohodlnou, ale pro uživatele i svým způsobem nebezpečnou. Proleženiny a další deformace totiž mohou způsobovat problémy s páteří. S hygienickou životností je to ještě horší, ta obvykle končí po pěti letech užívání. V té době už roztoči matraci v podstatě ovládli a stávají se zdravotní hrozbou. Jejich výkaly jsou totiž silným alergenem.

Příznaky

Jako u pylových alergií, tak i v tomto případě začíná vše téměř nevinně, kýcháním. Čím déle se ale zamořená matrace používá, tím vyšší je šance na rozvinutí nemoci a zhoršení stavu. Po pár měsících se mohou začít projevovat respirační potíže v podobě astmatického kašle. U jedinců s oslabenou imunitou se mohou začít na kůži objevovat červené flíčky. Alergické záchvaty mají tendenci sílit hlavně v ranních hodinách, jelikož celou noc strávil člověk v posteli spolu s roztoči.

Jak z toho ven?

Bojovat proti roztočům není rozhodně jednoduché. Musí se začít včas, tedy jakmile se začne matrace používat. Minimálně je potřeba pravidelně prát potahy v pračce nastavené na 60°. Tato metoda je spolehlivá a roztoče do posledního zničí. Problém je, že jde pouze o potahy. Samotnou matraci vyprat nejde. Tu můžete před škůdci ochránit přírodní metodou, a to pomocí levandule nebo eukalyptu. Příznivý výsledek však není zaručen.

Kupte raději novou

Nejideálnějším řešením je koupě nové matrace. U kvalitních typů se sice jedná o větší investici, ale člověk má zdraví jen jedno. Rozbujelá alergie může totiž způsobit vážné komplikace, které mohou vést i k dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *