Často se budíte v noci? Poradíme Vám.

Je za vámi další noc, kdy jste se uprostřed noci probudili a nemohli znovu usnout? Přinášíme pár tipů, jak bezesným nocím předcházet.

NEMŮŽETE USNOUT? VÍME CO S TÍM!

Spánek je základem pevného zdraví. Chronický nedostatek spánku má za následek celou řadu obtíží. Zvýší se riziko srdečních chorob, snižuje se obranyschopnost organismu, můžete trpět bolestmi hlavy, depresemi či únavou. Podle lékařů je naprosto normální se probudit 5 – 6x za noc. Člověk se však má být schopný bez problémů zase usnout. Pokud se vám to nedaří, může za to některá z níže uvedených příčin.

CVIČENÍ VEČER

Pokud cvičíte odpoledne nebo na večer, je váš organismus nabuzen a vy potřebujete několik hodin na to, aby se unavil a vy tak mohli snadno usnout. Vyhýbejte se proto večernímu cvičení, oblečte si raději pohodlné tričko, legíny a vyzkoušejte jógu.

PŘEJÍDÁNÍ SE

Dáte-li si na večer až příliš mnoho jídla nebo si dáte něco tučného, bude vám těžko. Následkem je špatné usínání a nekvalitní spánek. Smažené hamburgery vyměňte za zeleninový salát. Rovněž se navečer vyhněte konzumaci sladkého. Pokud se přejíte sladkým, budete vzhůru pěkně dlouho.

PITÍ KÁVY A ČAJE VEČER

Káva obsahuje kofein, který má povzbuzující účinky. Vyměňte kávu za sklenici horkého mléka s medem. Nemůžete-li večer usnout, omezte také navečer pití černého čaje, který rovněž obsahuje kofein. Kofein obsahují také některé léky, například proti bolesti nebo prášky na hubnutí.

KOUŘENÍ

Nikotin má podobné stimulační účinky jako kofein. Vyhněte se tak večerní cigaretce předtím, než jdete spát nebo v noci, když se vzbudíte.

ROZSVÍCENÁ SVĚTLA

Světlo nepotřebujeme neustále. I světlo z nabíječky či blikající dioda na mobilním telefonu mohou způsobovat vaše problémy se spánkem. Nenechávejte v místnosti ani zapnutou televizi. Před spaním nebrouzdejte ani na internetu. Než jdete spát, zatáhněte žaluzie, elektroniku i budík dejte od sebe alespoň tři metry.


Tip: Existují různé techniky ke zmírnění úzkosti či depresí. Jednou z nich jsou také dechové cvičení nebo aromaterapie. Klidně můžete vyzkoušet i užívání kanabinoidů nebo hořčíku. Mnozí si pochvalují také pití bylinkových čajů s medem, jako je například čaj z mateřídoušky.