BYLINKY JSOU VŠELÉKY, KTERÉ BY NEMĚLY CHYBĚT V ŽÁDNÉ DOMÁCNOSTI.

Bylinky a bylinkové čaje používaly už naše prababičky jako léky proti všem možným chorobám. Jsou nejen zdravé, ale mají také příjemnou chuť. Pomohou při nachlazení, horečkách, poradí si se zánětem močového měchýře či bolestí. Léčivou sílu bylinek si může vyzkoušet každý.

Čas na bylinkovou zásobu

Léto skvělou dobou na to, abyste si vytvořili zásobu bylinek. Při sbírání bylinek se můžete skvěle vyžít. Například babky kořenářky často braly v potaz magický moment, některé byliny sbíraly například pouze za úplňku. Třezalku sbíraly o Svatojánské noci, atd.

Nasbírat si můžete například borůvky, které patří nejen do koláče, ale můžete si je i nasušit. Jsou skvělým bojovníkem s průjmem a to nejen u dospělých. Stejně jako brusinky si umí poradit s močovými cestami. Léto je ideální čas pro sbírání heřmánku. Bez obav si jej nasušte do zásoby. Heřmánek si poradí s bolestivou menstruací i různými záněty.

bylinky


Do každé domácnosti patří máta a levandule

Voňavá levandule nebo máta, to jsou bylinky, které vám nesmí doma chybět. Máta se hodí nejen jako přísada do limonád a můžete si ji navíc vypěstovat i na balkoně či za oknem. Nasušená máta umí bojovat s nadýmáním, snižuje bolesti břicha. Pokud ji dáte do pytlíčků a pověsíte v koupelně či do okna, snižuje nervové napětí. Otoků se zbavíte koupelí v mátové lázni.

Levandule je nejen voňavá, ale také krásná. Sušené květy lze použít pro přípravu čaje, který má zklidňující účinky. Čaj je vhodný pro boj s nespavostí, bolestmi hlavy, stresem nebo v období klimakteria. Použít jej můžete při žaludečních a trávicích obtížích či při nachlazení.

Bylinky si můžete vypěstovat na zahrádce, na balkoně nebo nasbírat na louce. Jejich účinek oceníte při jakýchkoliv obtížích. Pokud se na pěstování necítíte, v lékárnách pořídíte různé sušené varianty.

levandule